Ułatwienia dostępu
Co to znaczy, że Pismo jest Święte? Czemu "testament"? Czy mamy oryginał? Jak i kiedy powstało? Co mówią poszczególne księgi? Jak się je czyta? Jak się nim modli?
JEZUICKA SZKOŁA BIBLIJNA to dwuletni cykl spotkań dotyczących Biblii i szeroko pojętej tematyki z nią związanej. Powstała, aby przybliżyć Pismo Święte – wyjaśnić podstawowe zagadnienia, zaprezentować poszczególne księgi i ich przesłanie, zainspirować i zachęcić do jego poznawania i czytania ze zrozumieniem.
Spotkania biblijne to propozycja dla zainteresowanych pogłębianiem wiedzy o Biblii i przeżywaniem na nowo jej treści. Chcemy poprzez pracę z jej tekstem popularyzować współczesne osiągnięcia nauk biblijnych, nie bojąc się stawiania trudnych pytań i wspólnego poszukiwania odpowiedzi.
Nazwa Pięcioksiąg stosowana w naukowych badaniach do pierwszych pięciu ksiąg Biblii oznacza, że pierwotnie księgi te stanowiły jedno obszerne dzieło literackie (hbr. toráh = nauczanie), które później zostało podzielone na pięć ksiąg (zwojów). To są jednak dwa ostatnie stadia kształtowania się tego literackiego dzieła. Teksty zawarte w Pięcioksięgu powstawały bowiem na przestrzeni wielu stuleci. W naszym studium Pięcioksięgu postaramy się odczytać przesłanie tego dzieła w jego ostatecznej jedności, jak również znaczenie poszczególnych jego części z uwzględnieniem genezy ich powstawania. Ważnym uzupełnieniem naszych rozważań będzie zagadnienie wzajemnych związków zachodzących pomiędzy działalnością proroków biblijnego Izraela a kształtowaniem się Tory.
o. dr Jerzy Seremak SJ
o. dr Michał Karnawalski SJ
Nasze spotkania skupiać się będą przede wszystkim na ewangeliach Nowego Testamentu, w których została opisana osoba Jezusa Chrystusa (gr. Christós = namaszczony, czyli Mesjasz). Cztery ewangelie, pisane kilkadziesiąt lat po Jego śmierci, są naszym głównym źródłem informacji o Nim. Są również świadectwem wiary pierwszych chrześcijan, którzy spisali własne tradycje w czasie, gdy odchodzili ostatni bezpośredni świadkowie Jego życia na ziemi. Zapoznamy się z kontekstem pierwszego wieku oraz problemami, które napotykamy, by później skupić się na poszczególnych ewangeliach i głównych wydarzeniach z życia Jezusa (dzieciństwie, nauczaniu i głoszeniu Królestwa, męce, śmierci oraz zmartwychwstaniu).
o. dr Rafał Strugiński SJ
W ramach semestrów w środy w godz. 18.00-19.30
Do spotkań można dołączyć w dowolnym momencie, choć najlepszy jest początek roku akademickiego. Na pierwszym spotkaniu postaramy się wprowadzić w najbardziej podstawowe zagadnienia.
Spotkania JSB będą odbywać się:
8, 15, 22, 29 października 2025 r.
12, 19, 26 listopada
3, 10, 17 grudnia
7, 14, 21, stycznia 2026 r.
18, 25 lutego 2026 r.
4, 11, 18, 25 marca
8, 15, 22, 29 kwietnia
13, 20, 27 maja
3 czerwca
Akademia Katolicka w Warszawie –
Collegium Bobolanum (Aula Wielka)
ul. Rakowiecka 61
02-532 Warszawa-Mokotów
– w ramach Otwartego Studium Akademickiego
– opłata w ramach Otwartego Studium Akademickiego (jak za jeden przedmiot w semestrze) zgodnie z Regulaminem Opłat.
Pytania dotyczące treści zajęć:
bibliajezuici.pl
Prowadzący JSB: o. dr Rafał Strugiński SJ
Współprowadzący JSB: o. dr Jerzy Seremak SJ, o. dr Michał Karnawalski SJ
SPOTKANIA W ROKU 2025/26 ODBYWAJĄ SIĘ NA ŻYWO I ZACHĘCAMY DO UCZESTNICTWA W TEJ FORMIE.
UDOSTĘPNIMY RÓWNIEŻ TRANSMISJĘ ONLINE DLA CHĘTNYCH.
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZOSTANĄ ROZESŁANE WSZYSTKIM ZAREJESTROWANYM UCZESTNIKOM.
CHĘTNYCH PROSIMY O ZAPISYWANIE SIĘ W SEKRETARIACIE (sekretariat@akw.edu.pl).
Do zeszłorocznych uczestników zostanie rozesłany e-mail z prośbą o potwierdzenie.