______________________________________
SPOTKANIA W ROKU 2022/23 BĘDĄ ODBYWAĆ SIĘ NA ŻYWO I ZACHĘCAMY DO UCZESTNICTWA W TEJ FORMIE. UDOSTĘPNIMY RÓWNIEŻ TRANSMISJĘ ONLINE DLA CHĘTNYCH. JEŚLI SYTUACJA PANDEMICZNA SIĘ POGORSZY ZOSTANĄ PRZENIESIONE W CAŁOŚCI W TEN TRYB.
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZOSTANĄ ROZESŁANE WSZYSTKIM ZAREJESTROWANYM UCZESTNIKOM. CHĘTNYCH PROSIMY O ZAPISYWANIE SIĘ W SEKRETARIACIE (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).
Do zeszłorocznych uczestników zostanie rozesłany e-mail z prośbą o potwierdzenie.
______________________________________
Co to znaczy, że Pismo jest Święte? Czemu "testament"? Czy mamy oryginał? Jak i kiedy powstało? Co mówią poszczególne księgi? Jak się je czyta? Jak się nim modli?
JEZUICKA SZKOŁA BIBLIJNA to dwuletni cykl spotkań dotyczących Biblii i szeroko pojętej tematyki z nią związanej. Powstała, aby przybliżyć Pismo Święte – wyjaśnić podstawowe zagadnienia, zaprezentować poszczególne księgi i ich przesłanie, zainspirować i zachęcić do jego poznawania i czytania ze zrozumieniem.
Spotkania biblijne to propozycja dla zainteresowanych pogłębianiem wiedzy o Biblii i przeżywaniem na nowo jej treści. Chcemy poprzez pracę z jej tekstem popularyzować współczesne osiągnięcia nauk biblijnych, nie bojąc się stawiania trudnych pytań i wspólnego poszukiwania odpowiedzi.
ZAGADNIENIA (2022/2023)
Pięcioksiąg (STARY TESTAMENT)

Nazwa Pięcioksiąg stosowana w naukowych badaniach do pierwszych pięciu ksiąg Biblii oznacza, że pierwotnie księgi te stanowiły jedno obszerne dzieło literackie (hbr. toráh = nauczanie), które później podzielone zostało na pięć ksiąg (zwojów). To są jednak dwa ostatnie stadia kształtowania się tego literackiego dzieła. Teksty zawarte w Pięcioksięgu powstawały bowiem na przestrzeni wielu stuleci. W naszym studium Pięcioksięgu postaramy się odczytać przesłanie tego dzieła w jego ostatecznej jedności, jak również znaczenie poszczególnych jego części z uwzględnieniem genezy ich powstawania. Ważnym uzupełnieniem naszych rozważań będzie zagadnienie wzajemnych związków zachodzących pomiędzy działalnością proroków biblijnego Izraela a kształtowaniem się Tory.
o. dr Jerzy Seremak SJ
Ewangelie (NOWY TESTAMENT)

Nasze spotkania skupiać się będą przede wszystkim na ewangeliach Nowego Testamentu, w których została opisana osoba Jezusa Chrystusa (Mesjasza). Cztery ewangelie, pisane kilkadziesiąt lat po Jego śmierci, są naszym głównym źródłem informacji o Nim. Są również świadectwem wiary pierwszych chrześcijan, którzy spisali własne tradycje w czasie, gdy odchodzili ostatni bezpośredni świadkowie Jego życia na ziemi. Zapoznamy się z kontekstem pierwszego wieku oraz problemami, które napotykamy, by później skupić się na poszczególnych ewangeliach i głównych wydarzeniach z życia Jezusa (dzieciństwie, nauczaniu i głoszeniu Królestwa, męce, śmierci oraz zmartwychwstaniu).
o. dr Rafał Strugiński SJ
TERMINY SPOTKAŃ:
W ramach semestrów w środy w godz. 18.00-19.30
Do spotkań można dołączyć w dowolnym momencie, choć preferowany jest początek roku akademickiego. Na początku każdego roku postaramy się wprowadzić w najbardziej podstawowe zagadnienia.
Spotkania JSB będą odbywać się:
I semestr 2022/2023
19, 26 października 2022 r.
9, 16, 23, 30 listopada
7, 14 grudnia
11, 18, 25 stycznia 2023 r.
1 lutego 2023 r.
II semestr 2023
1, 8, 15, 22, 29 marca 2023 r.
19, 26 kwietnia
10, 17, 24, 31 maja
7 czerwca
MIEJSCE SPOTKAŃ:
Akademia Katolicka w Warszawie – Collegium Bobolanum (Aula Wielka),
ul. Rakowiecka 61,
02-532 Warszawa-Mokotów
(w spotkaniach będzie też można uczestniczyć online, śledząc transmisję)
ZAPISY:
– opłata w ramach Otwartego Studium Akademickiego (jak za jeden przedmiot w semestrze) zgodnie z
Regulaminem Opłat.
Pytania dotyczące treści zajęć:
biblia

jezuici.pl
Prowadzący JSB: o. dr Rafał Strugiński SJ
Współprowadzący JSB: o. dr Jerzy Seremak SJ