Ułatwienia dostępu

POLITOLOGIA

POLITOLOGIA

TEOLOGIA

TEOLOGIA

DUCHOWOŚĆ

DUCHOWOŚĆ

BIBLIA

BIBLIA

STREFA REKRUTACJI

STREFA REKRUTACJI

STREFA STUDENTA

STREFA STUDENTA

AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

UCZELNIA

UCZELNIA

Sygnaliści

Wyjaśnienie

Na podstawie Ustawy o ochronie sygnalistów z dn. 24 czerwca 2024 roku uchwalono przepisy implementujące do polskiego systemu prawnego Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 roku w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii.

Głównym celem wprowadzenia w życie tych przepisów jest zapewnienie sygnalistom ochrony prawnej przed działaniami odwetowymi. Na ich podstawie na pracodawcę został nałożony obowiązek udostępnienia sygnalistom wewnętrznych kanałów komunikacji, umożliwiających złożenie zawiadomienia o naruszeniu prawa oraz wypracowanie procedur zapewniających sygnaliście zachowanie przysługujących mu praw. Ustawodawca zdefiniował, jakie warunki należy spełnić, by zyskać status sygnalisty, oraz określił zakres zgłaszanych naruszeń prawa.

W związku z powyższymi przepisami w Akademii Katolickiej w Warszawie – Collegium Bobolanum (dalej AKW) funkcjonuje procedura „Wewnętrzna procedura dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych w Akademii Katolickiej w Warszawie – Collegium Bobolanum” (zwana Procedurą). Została ona wprowadzona zarządzeniem nr 9/2024 Rektora AKW z dnia 17 września 2024 roku. Tego samego dnia została ogłoszona na stronie internetowej AKW.

Koordynator

- Z chwilą wejścia w życie Procedury wyznaczony i upoważniony przez Prorektora AKW do pełnienia urzędu koordynatora (zgłoszeń) w AKW został ks. dr Robert Wawer SJ. Jako koordynator upoważniony jest m.in. do przyjmowania zgłoszeń o naruszeniu prawa. Prawa i obowiązki koordynatora zostały opisane w Procedurze.

- Adres mailowy koordynatora: sygnal@akw.edu.pl przy czym e-mail NIE służy do dokonywania zgłoszeń i umawiania się z koordynatorem na spotkanie, by dokonać zgłoszenia. Do tego służą kanały zgłoszeń opisane w § 5 Procedury.

Zgłaszanie naruszeń prawa

– Zgłoszeń wewnętrznych można dokonywać wyłącznie w sposób określony w § 5 Procedury.

– Zgłoszenia powinny spełniać wymogi opisane w § 6 Procedury.

– Zgłoszenia dokonane anonimowo nie będą rozpatrywane i nie podlegają niniejszej Procedurze.

– Kto i co może zgłosić jako sygnalista, opisane jest w § 3, 4, 6 ust. 1 Procedury.

Możliwa odpowiedzialność za naruszenie prawa

– Osoba, której udowodniono naruszenie prawa, podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej, karnej, cywilnej.

– Osoba, która będzie uniemożliwiała lub istotnie utrudniała sygnaliście dokonanie zgłoszenia, podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej, karnej, cywilnej.

– Osoba, która wbrew zakazowi dokona lub będzie próbowała dokonać działań odwetowych w stosunku do sygnalisty, podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej, karnej, cywilnej.

– Osoba, która wbrew przepisom narusza obowiązek zachowania poufności i tajemnicy tożsamości sygnalisty, osoby pomagającej w dokonaniu zgłoszenia lub powiązanej z sygnalistą, podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej, karnej, cywilnej.

– Sygnalista, który dokona zgłoszenia lub ujawnienia publicznego, wiedząc, że nie doszło do naruszenia prawa, podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej, karnej, cywilnej.

– Sygnalista, który jest jednocześnie sprawcą zgłaszanych nadużyć lub jest w jakimś stopniu w nie zaangażowany, nie posiada immunitetu wyłączającego odpowiedzialność. Pracodawca może jednak uwzględnić fakt zgłoszenia i pomoc sygnalisty jako okoliczność łagodzącą w zakresie, na jaki będzie miał wpływ.